Urządzenia BRD — kiedy są strzałem w dziesiątkę?

Urządzenia BRD — kiedy są strzałem w dziesiątkę?

Urządzenia BRD uznawane są za jedne ze stałych elementów infrastruktury. Z jednej strony działają informacyjnie, z drugiej zaś ratują zdrowie i życie uczestników ruchu drogowego, czyli kierowców i pieszych. Są też sytuacje, kiedy te elementy chronią życie osób pracujących na drogach, dbających o odpowiednią jakość jezdni, nawierzchnię, a także o to, by piesi mogli bezpiecznie się po niej poruszać. Sprawdź, na jakie komponenty trzeba zwracać uwagę oraz kiedy stosuje się urządzenia BRD.

Urządzenia BRD — do czego służą i jakie wyróżniamy elementy wskazujące przebieg drogi

Urządzenia BRD, czyli elementy wpływające na bezpieczeństwo ruchu drogowego, spotykane są na każdym kroku. Możemy wśród nich wyróżnić:

  • urządzenia do oznaczania obiektów w skrajni drogi,
  • urządzenia informujące i ostrzegające,
  • urządzenia do zamykania dróg dla ruchu,
  • urządzenia wskazujące pikietaż drogi,
  • urządzenia do zabezpieczania robót drogowych.

Wśród urządzeń, których zadaniem jest wskazanie przebiegu drogi, znajdziemy:

  • słupki przeszkodowe i tablice kierujące — informują kierowców o przeszkodach, które obecne są na jezdni.
  • słupki krawędziowe i słupki prowadzące — rewelacyjnie spełniają swoje zadanie głównie po zmierzchu i w warunkach niedostatecznej widoczności,
  • tablice rozdzielające — wskazują miejsca, w których następuje rozdzielenie się kierunków ruchu,
  • tablice prowadzące — informują o ostrych zakrętach i skrzyżowaniach typu T.

Słupki drogowe i parkingowe — niezawodność w wyznaczaniu miejsc postojowych

Słupki drogowe i parkingowe to istotne elementy, które służą zabezpieczaniu miejsc przed ich nieodpowiednim wykorzystaniem. Zdarza się, że niektórzy parkują tam, gdzie zostało wyznaczone miejsce dla pojazdów specjalnych. Aby temu zapobiec, warto wykorzystać specjalne blokady w postaci słupków drogowych i parkingowych.

Słupki parkingowe świetnie spisują się na parkingach prywatnych. Wykorzystanie ich pozwala także na dokładne wyznaczenie miejsc parkingowych. Pomocne są we właściwej organizacji zewnętrznych parkingów, jak i tych zlokalizowanych pod ziemią. Słupki skutecznie ograniczają ryzyko uderzenia w ścianę. Co ciekawe, można je dość często spotkać na małych, jak i większych osiedlach, a także przy dużych sklepach samoobsługowych.

Separatory parkingowe i odbojnice

Wśród urządzeń BRD znajdziemy odbojnice i separatory parkingowe. Te komponenty fantastycznie sprawdzają się podczas wyznaczania miejsc postojowych dla samochodów. Wykorzystuje się je bardzo często w garażach podziemnych oraz na parkingach w galeriach handlowych czy urzędach. Odbojnice w takich miejscach produkowane są ze specjalnej gumy, która nie pozwala uszkodzić samochodu, a jednocześnie bardzo wyraźnie dają znać, że nie da się dojechać bliżej ściany. Koła odbijają się od odbojnicy, przez co kierowca otrzymuje specjalny sygnał. Dlaczego odbojnice i separatory są tak ważne i warto je wykorzystywać? Przede wszystkim przemawia za tym fakt, iż zmniejszają ryzyko uszkodzeń, kolizji i zniszczeń.

Jakie urządzenia realnie poprawiają bezpieczeństwo pieszych?

Infrastruktura to nie tylko jezdnie dla kierowców siedzących w pojazdach, ale również bezpieczne chodniki i przejścia dla pieszych. Aby ciągi komunikacyjne faktycznie był bezpieczne, warto zwrócić uwagę na ogrodzenia, zapory i balustrady wykorzystywane na większych czy mniejszych ulicach. Barierki nie pozwalają na bezmyślne i niebezpieczne przechodzenie przez ulicę. Specjalne słupki blokujące z kolei są przeszkodą dla kierowców — zapobiegają wjeżdżaniu na chodnik w niedozwolonych miejscach. 

Jak zabezpieczane są roboty drogowe?

Urządzenia BRD to również specjalne komponenty wykorzystywane podczas robót drogowych. Prowadzone prace na jezdni lub w okolicy chodnika mogą wpływać niekorzystnie na bezpieczeństwo kierujących i przechodniów. Na szczęście można wykorzystać specjalne taśmy ostrzegawcze, zapory drogowe, separatory czy pachołki. Odpowiednio zastosowane kolory zwiększają widoczność elementów, a tablice kierujące pieszych pozwalają na odpowiednio wczesną zmianę kierunku ruchu.