Drzwi zewnętrzne – jak wybrać?

Drzwi zewnętrzne – jak wybrać?

Wybór odpowiednich drzwi zewnętrznych nie jest sprawą błahą, gdyż to one stanowią pierwszą zaporę dla niepożądanych gości. W każdym domu czy też mieszkaniu znajdują się przecież wartościowe urządzenia i przedmioty. Dlatego warto dokładnie przemyśleć zakup drzwi zewnętrznych, aby stanowiły one rzeczywiste zabezpieczenie przed złodziejami. Poza tym dobre drzwi wejściowe ochronią przed napływem zimnego powietrza, a nawet mogą być barierą dla rozwoju pożaru.

Drzwi zewnętrzne – więcej niż aspekt wizualny

Podczas wyboru odpowiednich drzwi zewnętrznych równie istotne jak wygląd okazują się walory użytkowe.  Na pewno bardzo ważna jest szerokość  i wysokość drzwi zewnętrznych. W końcu od tych elementów zależy zarówno wygoda wchodzenia, jak i wychodzenia oraz możliwość wnoszenia do wnętrza pomieszczenia np. dużych mebli. Trzeba przy tym pamiętać, iż według prawa budowlanego drzwi zewnętrzne muszą mieć przynajmniej 90 cm szerokości oraz 200 cm wysokości. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych, jedno skrzydło powinno mieć co najmniej 90 cm. Niezmiernie istotny jest także współczynnik przenikania ciepła. Trzeba też zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną. W końcu drzwi zewnętrzne powinny dobrze chronić domowników przed hałasem zewnętrznym.

Wybierając drzwi zewnętrzne zwraca się również uwagę na sam wygląd. Jedni wybierają drzwi zewnętrzne harmonizujące z elewacją danego budynki. W tym przypadku tradycyjne w stylu drzwi znakomicie pasują do klasycznych i starych elewacji, natomiast nowoczesne drzwi świetnie się sprawdzają w innowacyjnych projektach architektonicznych.  Istnieje też odmienny sposób doboru drzwi, polegający na zastosowaniu kontrastu. Na przykład, kiedy wystrój domu i wszelkie wyposażenie wnętrza ma pionowe linie, to stosuje się drzwi z akcentami poziomymi.

Drzwi zewnętrzne – dostępne materiały wykonania

Drzwi drewniane charakteryzują się fantastyczną izolacją akustyczną oraz termiczną. Mają także niską rozszerzalność cieplną, natomiast są dość wrażliwe na wilgoć. Dlatego też wymagają systematycznego przeprowadzania zabiegów impregnacyjnych.

Drzwi zewnętrzne z PVC charakteryzują się dość niską ceną, łatwością montażu, dobrą termoizolacją i wysokim poziomem dźwiękochłonności. Niestety, w przypadku zniszczenia skrzydła drzwiowego, nie ma już możliwości naprawy.

Drzwi z włókna szklanego wyróżniają się niezwykłą odpornością na działanie wilgoci oraz promieniowania słonecznego. Charakteryzują się niezwykłymi parametrami akustycznymi i termoizolacyjnymi, ale niestety są dość drogie.

Drzwi stalowe mają spełnione parametry antywłamaniowe. Są praktycznie niezniszczalne, ale i dosyć ciężkie. Natomiast drzwi aluminiowe wyróżnia dźwiękochłonność, ale okazują się niezbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Jak widać wybór jest naprawdę spory. Trzeba tylko dokładnie przemyśleć, czego się oczekuje i jakie elementy dane drzwi zewnętrzne powinny mieć, tak aby chroniły zarówno przed zimnem i wiatrem, jak i przed złodziejami pragnącymi ukraść wartościowe sprzęty AGD czy też RTV.